Czy rtg zęba jest bezpieczne?
Każdy stomatolog raz na jakiś czas zleca wykonanie rtg zęba. Nie można się temu dziwić, bo to krótkie i nieinwazyjne badanie może dostarczyć specjaliście wielu informacji o stanie uzębienia pacjenta. Badanie to może jednak czasami wzbudzać pewne kontrowersje. Stąd też bardzo ważne jest, by pozbyć się wątpliwości dotyczących tego badania. Czy rtg zęba jest bezpieczne?
Rtg zębów – tylko na skierowanie
Prześwietlenie szczęki jest badaniem w pełni bezpiecznym, choć podczas jego wykonywania należy zachować pewne środki ostrożności. Przede wszystkim pacjent powinien być zabezpieczony przy pomocy specjalnego fartucha ochronnego. Zabezpiecza on narządy wewnętrzne pacjenta przed wystawieniem na działanie promieniowania rentgenowskiego. Technik wykonujący badanie podczas pracy aparatu powinien znajdować się w innym pomieszczeniu, by nie narażać się na wysokie dawki promieniowania. Ważne jest też, by rtg zęba nie było wykonywane zbyt często. Z tego powodu oczywiste jest, że takie badania wykonuje się jedynie z polecenia lekarza specjalisty. To umożliwia zachowanie odpowiednio dużego odstępu pomiędzy poszczególnymi badaniami. Bardzo ważne jest też, by badanie zostało wykonane w odpowiednim terminie. Podczas wizyty u lekarza wynik powinien być aktualny. Najczęściej zaleca się by rtg zęba nie było starsze niż pół roku. Czasami nawet należy wykonać je w nawet bezpośrednio przed wizytą, podczas której zostanie rozpoczęte leczenie.
Rtg zębów – badanie bez bólu
Osoby, które obawiają się badania, możemy uspokoić. RTG zęba jest badaniem, które jest nieinwazyjne. Nie wymaga ono żadnej ingerencji w ciało pacjenta. Jego przeprowadzenie przypomina po prostu zrobienie zwykłego zdjęcia. Badanie to jest też całkowicie bezbolesne. Nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać. Nie ma potrzeby sięgania po leki przeciwbólowe lub znieczulające. Wystarczy, tylko by pacjent zgłosił się do pracowni w umówionym wcześniej terminie. Czasami nawet to umówienie się jest zbędne, bo badanie może być wykonane z marszu. Jeśli technik oraz aparat są wolni, to właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, by badanie zostało wykonane od ręki. Zwykle trwa ono od kilku do kilkunastu minut, a wynik jest zapisywany w formie obrazu nagranego na płytę CD.