Catering pracowniczy – plusy i minusy
Obiady pracownicze to pewność, że personel zje przynajmniej jeden posiłek w ciągu dnia. Takie rozwiązanie ma również swoje minusy. Decydując się na taką formę przygotowywania posiłków, warto widzieć dwie strony medalu. Tylko wtedy catering dla firm będzie bardziej świadomym, dodatkowym bonusem dla zatrudnionych. Jakie są więc mocne i słabe strony cateringu pracowniczego?
Zalety cateringu pracowniczego
Przedsiębiorca, który zdecyduje się na catering pracowniczy, będzie mógł zorganizować wszystkim zatrudnionym ciepły posiłek dokładnie w tym samym czasie. Dzięki temu nie będzie żadnych przestojów w pracy, które mogłyby się pojawić, gdyby każdy pracownik robił sobie przerwę wtedy, gdyby miał na to ochotę. Nie miałoby to negatywnych konsekwencji, tylko wtedy, jeśli dany pracownik wykonuje zadania na niezależnym stanowisku.
Ponadto spożywanie wspólnych posiłków może mocno zintegrować nie tylko personel, ale również zarząd. Przedsiębiorca może też w takich chwilach lepiej poznać zatrudnionych, a pracownicy kolegów np. ze swojego działu.
Obecność cateringu pracowniczego w firmie może przełożyć się również na lepszą identyfikację pracowników z marką, dla jakiej pracują. I, co najważniejsze, posiłki są zbilansowane oraz urozmaicone, więc oczekiwanie na obiad „z zewnątrz” wiąże się z dobrymi emocjami.
Obiady pracownicze – jakie mają wady?
Pomimo tego, że catering sam w sobie jest wartościowy, zależy to jednak od jakości składników poszczególnych dań, a także od tego, kto je przyrządza. Nie każda firma oferująca catering, potrafi również dostarczać obiady pracownicze punktualnie. Może się więc okazać, że przerwa w pracy albo będzie się przedłużać, albo pracownicy zasiądą do wspólnego posiłku, który nie będzie już nawet ciepły.
Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że póki co catering dla firm i w ogóle serwuje się w opakowaniach, które nie zaliczają się do recyklingowalnych na sto procent. Niekiedy w ogóle nie można ich zastosować ponownie, dlatego jest to jak na razie działanie szkodliwe dla środowiska i klimatu.
Firmowy catering pracowniczy – jednym z tych informacji, które pracodawcy poszukują w związku z nim, jest to, czy da się wpisać w koszty. Jest to kosztowne przedsięwzięcie dla przedsiębiorcy, tym bardziej że oprócz samego cateringu potrzebne jest też miejsce, w którym pracownicy będą mogli zjeść posiłek.