Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia zęba?
Nowoczesna stomatologia stoi na naprawdę wysokim poziomie, który sprawia, że współczesne leczenie kanałowe zazwyczaj kończy się powodzeniem. Wciąż jednak zdarza się, że zabieg nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a usunięcie stanu zapalnego staje się wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem jest resekcja wierzchołka korzenia zęba. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego zabiegu.
Resekcja wierzchołka zęba – czym jest?
Jest to zabieg, który często określa się mianem chirurgii endodontycznej. Resekcja wierzchołka korzenia ma za zadanie usunięcie zainfekowanej tkanki, która przyczynia się do rozwoju bolesnego stanu zapalnego. Resekcja wierzchołka korzenia zęba umożliwia pacjentowi zachowanie swoich naturalnych zębów przez dłuższy czas, a jednocześnie uwalnia go od odczuwania silnych dolegliwości bólowych.
Resekcja wierzchołka zęba – jak przebiega zabieg?
Trzeba pamiętać o tym, że lekarze zajmujący się resekcją wierzchołka korzenia zęba to zazwyczaj chirurdzy stomatolodzy, którzy dysponują wiedzą na najwyższym poziomie. Umożliwia ona otoczenie pacjenta kompleksową opieką, a także usunięcie najbardziej rozległych stanów zapalnych.
Na początku zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie, które sprawia, że cała procedura będzie dla niego zupełnie bezbolesna. Po podaniu znieczulenia trzeba odczekać około 15 minut, aby zastosowany środek miał szansę objąć wszystkie tkanki w wyznaczonym obszarze.
Kiedy znieczulenie zaczyna działać, lekarz zajmuje się odwarstwieniem dziąsła, a następnie wykonuje niewielki otwór w kości, przez który usunie zainfekowaną tkankę z korzenia zęba.
Kolejnym etapem leczenia jest dokładne wypełnienie kanału przez lekarza. Uszczelnienie kanału sprawi, że bakterie z jego wnętrza nie będą mogły przedostać się do pozostałych tkanek.
Jednym z ostatnich etapów zabiegu jest wypełnienie powstałego ubytku w kości przy pomocy specjalnych materiałów, pokrywanych zabezpieczającą membraną. Na samym końcu lekarz założy szwy w miejscu cięcia.
Podsumowując, resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem, który często okazuje się ostatnią deską ratunku, jeśli leczenie kanałowe nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Lekarz stomatolog często decyduje się na użycie specjalnego mikroskopu, co pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej precyzji zabiegu.