Licówki kompozytowe czy porcelanowe – co wybrać?
Coraz więcej ludzi ma problemy z własnym uzębieniem. W przypadku próchnicy nie pozostaje nic innego, jak podjęcie odpowiedniego leczenia (ostatecznością okaże się ekstrakcja). Jeżeli jednak owe problemy polegają tylko na ukruszeniu się zęba albo przebarwieniach, to można założyć tzw. licówki kompozytowe albo porcelanowe. Czym się one różnią? Jakie mają wady i zalety? Które z nich są bardziej polecane przez stomatologów?
Licówki porcelanowe i kompozytowe – najważniejsze informacje
Licówki kompozytowe to płaskie i jednocześnie cienkie nakładki. Tworzone w taki sposób, aby łatwo dopasować się do zewnętrznej strony zębów pacjenta. Używa się ich głównie w celach estetycznych. Dzięki nim można poprawić wygląd uzębienia (stosuje się i dobiera specjalną barwę). Licówki tego typu są wykonywane znacznie szybciej, bo w gabinecie dentystycznym. Występują zawsze w dwóch rodzajach: bezpośrednich (zbudowanych z żywicy) oraz pośrednich (stworzonych na zamówienie, bardziej odpornych na pęknięcia i droższych). Licówki porcelanowe, jak sama nazwa wskazuje, są wytwarzane z porcelany. Trwa to dłużej, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Każda warstwa musi być bowiem dokładnie obrobiona i przygotowana w specjalnym laboratorium przez doświadczonego technika dentystycznego.
Zalety i wady
Licówki kompozytowe czy porcelanowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest bardzo prosta, bo zarówno jedne, jak i drugie mają swoje plusy i minusy. Porcelanowe są bez wątpienia mocniejsze – nie trzeba martwić się, że się szybko ukruszą (będzie można je nosić aż przez 15 lat). Sprawiają, że ząb ma bardzo naturalny wygląd (nie da się go nawet z bliska odróżnić od prawdziwego zęba). Niestety ich koszt jest większy, a samo nakładanie odbywa się na kilku wizytach.
Z kolei na kompozytowe mogą sobie pozwolić osoby mające mniej pieniędzy w portfelu (cena za jedną sztukę waha się od 200 do 350 zł). Najważniejsze jednak, że spełniają swoją funkcję – tuszują różne niedoskonałości, w tym ulepszają zniekształcone zęby. Pamiętajmy jednak, że nie są tak trwałe, jak porcelanowe. To, że czeka nas ich wymiana, jest bardzo pewne, ale tylko wtedy, gdy nie będziemy dbać o higienę zębów. W innym przypadku, sama żywotność wyniesie nawet do 7 lat.
Ostatecznie o tym, czy licówki kompozytowe czy porcelanowe okażą się ciekawszą opcją, zdecyduje i tak specjalista, który zbada stan uzębienia swojego pacjenta.