Laserowe wybielanie zębów
Śnieżnobiały uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Wielu ludzi uważa, że zadbane zęby świadczą o kulturze osobistej i mają wpływ na to, jak postrzegają ich inni. I właśnie chyba to jest przyczyną tego, że stomatologia estetyczna jest tak bardzo popularna wśród pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne.
Na czym polega wybielanie zębów laserem?
Podczas laserowego wybielania zębów stomatolog pokrywa szkliwo środkiem wybielającym, a potem kieruje na zęby światło lasera. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i trwa od 20 do 60 minut. Poleca się go osobom z nadwrażliwością zębów, ponieważ nie powoduje takich podrażnień, jak wybielanie nakładkowe, czy za pomocą lamp.
Przed zabiegiem pacjent powinien wykonać higienizację zębów, czyli skaling (usuwanie kamienia) oraz piaskowanie. Konieczne jest także wyleczenie wszelkich ubytków próchniczych i zabezpieczenie ukruszonych zębów.
Wybielanie zębów laserem – cena
W dużych ośrodkach miejskich, ceny zabiegów stomatologicznych są dość wysokie. Dlatego warto poszukać mniejszej kliniki, może niewielkiego gabinetu, gdzie za wybielanie zębów laserem cena będzie niższa.
Wybielanie zębów laserem kosztuje około 1800 – 2200 zł za oba łuki zębowe. Koszt ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Jeśli przebarwienia są silne (np. spowodowane paleniem papierosów) zabieg będzie trwał dłużej, a co za tym idzie, będzie droższy.
Wybielanie zębów laserem – efekty
W wyniku wybielania zębów przy pomocy lasera, można rozjaśnić je o 6 do 12 tonów w skali VITA. Jak podają stomatolodzy i pacjenci, to zadowalające i nie powoduje wrażenia sztuczności.
Jeśli chodzi o wybielanie zębów laserem efekty utrzymują się około dwóch – trzech lat. W dużej mierze jest to uzależnione od trybu życia i diety pacjenta.
Biała dieta po wybielaniu zębów
Przez około dwa tygodnie po wybielaniu zębów należy powstrzymywać się od spożywania pokarmów i picia napojów sprzyjających powstawaniu przebarwień. Należy unikać pomarańczowych i czerwonych owoców oraz warzyw, a także ketchupu, kakao i curry. Dobrze jest też powstrzymać się od picia kawy, herbaty (zwłaszcza zielonej) oraz czerwonego wina. Bezwzględnie należy też zrezygnować z palenia papierosów.
Przeciwwskazania do laserowego wybielania zębów
Osoby przewlekle chore oraz kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed zabiegiem wybielania zębów. Stomatolodzy nie zalecają go także pacjentom z silną nadwrażliwością oraz paradontozą.