Dlaczego warto zdobyć uprawnienia SEP?

Rozwój technologii oraz automatyzacja procesów produkcyjnych sprawiają, że zapotrzebowanie na dobrych elektryków posiadających wiedzę, doświadczenie oraz odpowiednie uprawnienia stale wzrasta. To także szansa dla osób, które interesują się elektryką szeroko rozumianą.
Czym są uprawnienia SEP?
SEP to Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które skupia przede wszystkim inżynierów, techników , ale także osoby interesujące się zagadnieniami elektrycznymi. SEP ma prawo do powoływania komisji kwalifikacyjnych, które nadają uprawnienia elektroenergetyczne oraz cieplne. Podobne uprawnienia mogą wydawać inne stowarzyszenia (PSE, SIMP, SITPS) za zgodą Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Uprawnienia elektryczne ważne są nie tylko w Polsce, ale także w państwach UE, Szwajcarii oraz państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co znacznie poszerza dostępny rynek pracy.
Warunkiem uzyskania uprawnień jest ukończenie odpowiedniego szkolenia oraz pozytywny wynik egzaminu klasyfikacyjnego.
Rodzaje uprawnień SEP
Uprawnienia elektryczne można uzyskać w trzech kategoriach, uprawnienia G1, G2, G3. Każda z nich daje uprawnienia do obsługi różnych urządzeń i instalacji. Dodatkowo w każdej z nich wprowadzono dodatkowe uprawnienia E dające prawo do obsługi i eksploatacji oraz D do nadzoru urządzeń i instalacji elektrycznych.
Uprawnienia G1 E zezwalają na obsługę i eksploatację sieci, instalacji oraz urządzeń pod napięciem do 1kV. Uprawnienia SEP G1 D mają taki sam zakres, ale dotyczą dozoru urządzeń elektrycznych. Uprawnienia SEP do 1kV to najpopularniejszy rodzaj uprawnień, niektórzy mogą ubiegać się także o uprawnienia powyżej 1 kV.
Kategoria G2 Dotyczy obsługi i eksploatacji lub dozoru urządzeń, instalacji oraz obsługi urządzeń elektroenergetycznych o mocy do 50 KW.
Ostatnia kategoria G3 dotyczy instalacji gazowych o ciśnieniu nie przekraczającym 0,5 MPa lub przekraczającą tą wartość. Po pozytywnym egzaminie SEP wydaje w ciągu 14 dni certyfikat, który bardzo dokładnie określa kategorię uprawnień w danej grupie, ich rodzaj (eksploatacja lub dozór) oraz maksymalne wartości urządzeń i instalacji.
Osoby, które pracują w zawodzie elektryka powinny przynajmniej uzyskać uprawnienia SEP do 1kV, najlepszą opcją dla dalszej kariery zawodowej, jest uzyskanie uprawnień we wszystkich kategoriach. Pozwoli to na szybszy awans i podniesienie zarobków.