Uprawnienia sepowskie G1 do 1kV
Każdy szanujący siebie oraz swoją pracę elektryk zobowiązany jest do zdobycia odpowiednich uprawnień. Po co starać się o uprawnienia, skoro wciąż nie brakuje osób dłubiących przy elektryce bez uprawnień? Zdobycie uprawnień pozwala na fachową ścieżkę kariery, ale przede wszystkim ochrania zdrowie oraz życie elektryka-samozwańca.
Czym są uprawnienia SEP?
Uprawnienia sepowskie to uprawnienia zdobyte w wyniku szkolenia, które po zdanym z pozytywnym wynikiem egzaminem przyznawane są z ramienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Odbycie szkolenia, a także zdobycie certyfikatu daje pozwolenie na pracę z elektroenergetycznymi urządzeniami, sieciami oraz instalacjami różnego typu w zależności od tego, jakie dokładnie uprawnienia elektryczne zostały zdobyte.
Kursów SEP nie brakuje i na terenie kraju odbywają się one w wielu miejscowościach regularnie. Koszt zależny jest od rodzaju przeprowadzania szkolenia, które można odbyć zarówno stacjonarnie, jak i online poprzez platformę szkoleniową. Dlatego zapisując się na kurs, należy zorientować się nie tylko w cenie, ale także ile trwa jego pełne odbycie, do jakich materiałów szkoleniowych jest przyznawany dostęp oraz jakiego rodzaju uprawnienia są przyznane po zdaniu egzaminu.
Rodzaje uprawnień SEP
Przede wszystkim należy rozgraniczyć zezwolenie na pracę z elektroenergetycznymi narzędziami na uprawnienia SEP do 1kV oraz powyżej. Uprawnienia te w sposób nad wyraz dosadny informują samego zainteresowanego ich zdobyciem potencjalnego kursanta, z jakimi urządzeniami bądź instalacjami będzie on mógł podjąć pracę. Jeśli uprawnienia SEP ograniczone zostały do 1kV, znaczy to, że praca przy wyższym napięciu jest nie tylko niedozwolona, ale również nielegalna.
Dodatkowo uprawnienia sepowskie dzielą się na 3 rodzaje, z których każdy opatrzony został literą G. Rodzaj zdobytych uprawnień określa nie tyle napięcie, przy jakim prace są dozwolone, ale rodzaj urządzeń, instalacji oraz sieci.
Zatem uprawnienia elektryczne G1 stwarzają możliwość pracy przy urządzeniach, instalacjach oraz sieciach elektroenergetycznych, których pełne funkcjonowanie oparte zostało o energię elektryczną. Teoretycznie biorąc pod uwagę fach elektryka, informacja ta wydawać może się aż nadto oczywista, niemniej jednak inne rodzaje uprawnień dotyczą sprzętów, sieci oraz instalacji bazujących na cieple bądź gazie.
Łatwo się zatem domyślić, że zdobycie uprawnień G1 nie zezwala na wykonywanie prac np. przy turbinach gazowych, gdyż są to urządzenia funkcjonujące w oparciu o gaz, nie zaś o energię elektryczną.